پرایمر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آنجه در این مقاله می خوانید.

پرايمر یک محصول آرایشی است که زیر سازی برای آرایش و میکاپ است. از این محول آرایشی به عنوان بیس میکاپ استفاده می‌شود. ما در این مطلب از سالن زیبایی چم دلیل استفاده از پرایمر و کاربردهای انواع آن را برای شما عزیزان شرح می‌دهیم. از این محصول آرایشی قبل از کرم پودر و بعد از مرطوب کننده یا آبرسان استفاده می‌شود. در واقع با این کار پوست را برای میکاپ آماده می‌کنید. پرایمرها اغلب منافذ باز پوست را تا حدودی پوشش می‌دهند. در نتیجه پوست صاف و یکدست می‌شود.

پرایمر در آرایش روزانه

معمولا رنگ این محصول آرایشی مات است و پوست را مات می‌کند. ولی پرایمرهایی هم وجود دارد که مات نباشند مثل پرایمرهای روغنی. این حصول آرایشی سبب می‌شود تا ماندگاری آرایش بیشتر شود. همچنین سبب می‌شود پوست صورت کمتر و دیرتر عرق کند. در نتیجه آرایش دیتر از روی صورت پاک می‌شود. این محصول آرایشی به عنوان لایه‌ای در بین پوست و فوندیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محل استفاده از پرایمر در صورت

برای استفاده از این محصول نیازی نیست که کل پوست را آغشته به آن کنید. از این محصول آرایشی تنها برای قسمت‌های چرب و یا منافذ پوست استفاده کنید. این محصول را به دور چشم نزنید. زیرا باعث چروک شدن زیر چشم می‌شود و کانسیلر می‌ماسد.

انواع پرایمر و کاربردهای آن

هر قسمت از بدن و صورت نیاز به آرایش دارد. این قسمت‌ها شامل لب، مژه و…. می‌شود. پس برای اینکه آرایش ماندگاری داشته باشیم نیاز است که از زیر ساز خوب استفاده کنیم تا آرایش یکدست و مات شود. زیر ساز آرایشی مثل محصولات دیگر انواع مختلفی دارد. همچنین بر اساس پوست خشک، نرمال و چرب مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال پرایمرهای مات برای پوست‌های چرب کاربرد دارد. چراکه چربی و براقی پوست را می‌گیرد. این زیر ساز آرایشی دارای رنگ‌های مختلفی است. برای مثال رنگ سبز برای محو کردن جای لک و جوش و رنگ نارنجی برای لکه‌های قهوه‌ای پوست و تیرگی زیر چشم استفاده می‌شود. حتی پرایمر بی رنگ هم وجود دارد.  انواع مختلف زیر از این محصول آرایشی وجود دارد:

مطلب مرتبط >>>>  سالن زیبایی چم سعادت آباد

پرایمر صورت (پایه)

این نوع زیر ساز آرایشی بافتی نرم و سبک دارد.  همچنین سبب از بین بردن منافذ پوست می‌شود.  برای شفاف شدن پوست و ایجاد رطوبت از این نوع پرایمر استفاده می‌شود.

پرایمر مژه

استفاده از این محصول آرایشی سبب می‌شود که ریمل به راحتی بر روی مژه  بماند و ماندگاری بالایی داشته باشد. با خرید این محصول دیگر نیازی به ریمل‌های گران و حجم دهنده ندارید. با این کار کانتور چشم زیبایی هم دارید.

کاربرد پرایمر لب

از این نوع برای محو کردن خطوط دور لب و طراحی لب به بهترین شکل ممکن استفاده می‌شود. برای ماندگاری بیشتر رژ در تابستان و آرایش تابستانی حتما از این نوع زیر ساز آرایشی استفاده کنید. جلوگیری از خشک شدن لب‌ها از فواید این محصول است.

پرایمر چشم

این نوع سبب می‌شود تا آرایش چشم و پلک ماندگاری بالایی داشته باشد. از این نوع ماده آرایشی برای بعد از کانتور چشم استفاده می‌شود.سپس خط چشم و سایه به سادگی روی پلک می‌نشیند.

با توجه به نوع آن و کیفیت آن قیمت پرایمر متفاوت است.

معجزه و مزایای پرایمر

استفاده از این محصول آرایشی مزایای زیر را دارد:

 • جوانتر کردن پوست
 • روشن شدن پوست صورت
 • نرم شدن و جلوگیری از خشک شدن پوست برای زیر سازی در میکاپ عروس
 • ایجاد پوستی یکدست و هلویی
 • محو کردن تیرگی‌های صورت
 • اصلاح رنگ پوست‌های رنگ قرمز یا قهوه‌ای
 • ضد پیری
 • ماندگاری آرایش

چرا باید از پرایمر در آرایش استفاده کرد؟

ترکیبات این ماده آرایشی در ژل و کرم پودر هم وجود دارد. این زیر ساز آرایشی پوست را برای استفاده از مرطوب کننده‌های رنگی (کرم BB و CC) یا کرم‌های زیر سازی آماده می‌کند.در نتیجه آرایش ماندگارتر است.  مواد تشکیل دهنده آنها، پلیمرهایی برپایه سیلیکون مثل دایمتیکون هستند. چراکه تاثیرات نرم‌کنندگی فوق‌العاده‌ای برای پوست دارند. اما اگر پوستی دارای جوش‌های چرکی و سایر مشکلات پوستی دارید قبل از استفاده از این ماده آرایشی با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط >>>>  آرایش و میکاپ عروس در تهران

در صورت استفاده از این ماده آرایشی ماندگاری آرایش چقدر است؟

با استفاده از پرایمر، آرایش بین ۸ تا ۱۵ ساعت ماندگاری دارد.اما باز هم به نوع آن و نوع پوست بستگی دارد.

میزان استفاده از آن در زمان آرایش

برای استفاده از آن نیازی نیست مثل کرم پودر مقدار زیادی را استفاده کنید. برای هر بار استفاده به اندازه ۱ نخود از پرایمر کافی است.

بهترین روش استفاده از آن

قبل از استفاده از آن حتما صورت را بشویید سپس خشک کنید و از نرم کننده صورت را استفاده کنید. سپس از آن استفاده نمایید. یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده از پرایمر پخش آن بر روی صورت با انگشت است. اما برای نواحی کوچکتر صورت از براش‌های آرایشی استفاده کنید. با نوک انگشت جریان خون در زیر پوست افزایش می‌یابد. همچنین باعث ماساژ پوست می‌گردد. در نتیجه پوست حالت طبیعی و یکسانی دارد.

نکات مهم در استفاده از پرایمر

در انتخاب و خرید پرایمر دقت کنید. این محصول آرایشی اگر آب بیشتری داشته باشد دارای سیلیکا کمتری است. سلیکا به صافی و یکدستی پوست کمک می‌کند. اما چرا استفاده از آن در این محصول آرایشی کم است؟ زیرا این ماده سبب می‌شود که پوست خشک شود. در زمان استفاده از آن از مقدار زیادی استفاده نکنید. ابتدا به اندازه کمی بزنید سپس ۲۰ ثانیه صبر کنید تا خشک شود. حتی می‌توانید از این محصول آرایشی به تنهایی و بدون کرمپودر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود چهره بدون آرایش و زیباتری داشته باشید. حتی با کمی غلیظ بودن می‌توانید از آن برای سایه چشم و حتی به جای کرم روشن کننده استفاده کنید.

عوارض و معایب آن

همانطور که می‌دانید استفاده زیاد از محصولات آرایشی سبب آسیب به پوست می‌شود.در زیر به ع.ارض استفاده از پرایمر اشاره شده است:

 1. خشک شدن پوست
 2. آسیب دیدن پوست در اثر مواد شیمیایی
 3. بسته شدن منافذ پوست
 4. نرسیدن اکسیژن به پوست صورت
 5. ایجاد باکتری تولید کننده آکنه
 6. بدتر شدن پوست‌های حساس

بهترین پرایمر برای انواع پوست

شما عزیزان باید با توجه به نوع پوست خود بهترین آن را انتخاب نمایید. در زیر راهنمایی‌هایی برای شما آورده‌ایم:

 • برای پوست چرب از پرایمرهای مات استفاده کنید.
 • برای پوست‌های خشکاز پرایمری استفاده کنید که خاصیت نرم کنندگی داشته باشد.
 • اگر پوست حساس و دارای جوش دارید از نوع آبرسان آن استفاده کنید.اما این پرایمر منافذ پوست را می‌بندد.
 • برای پوست دارای چروک از نوع مغذی و حاوی آنتی اکسیدان آن استفاده کنید.
 • اما اگر شناخت کافی بر روی پوست خود ندارید از نوع رنگی یا پرایمر بی رنگ استفاده کنید.
 • برای پوست های دارای چروک از پرایمرهای مغذی و یا حاوی آنتی اکسیدان استفاده کنید. چراکه با انواع پوست‌ها سازگاری دارد.
مطلب مرتبط >>>>  رنگ فونداسیون مناسب رنگ پوست

کاربرد پرایمر رنگی

این نوع برای اصلاح رنگ پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر جوش‌های صورت سبب تیرگی پوست شده است از رنگ سبز آن استفاده کنید.

رنگ بنفش

این نوع پرایمر برای افرادی است که دارای زردی پوست هستند. با استفاده از آن می‌توانند بی حالی صورت خود را از بین ببرند.

 کاربرد رنگ طلایی

این رنگ پرایمر طلایی یا برنزه است و برای افرادی که پوست‌های تیره دارند بسیار مناسب است. زیرا می‌توانند درخشش خاصی را به پوست خود بدهند.  کاربرد آن برای از بین بردن رنگ خاکستری پوست است. در نتیجه پوست شادابی دارید.

رنگ زرد

از این رنگ پرایمر برای روشن شدن پوست‌های سبزه استفاده می‌شود. همچنین برای جوش‌های سر سیاه بسیار مناسب است.

کاربرد رنگ صورتی پرایمر

این نوع محصول آرایشی برای افرادی که پوست خسته و کدری دارند بسیار کاربردی است. همچنین برای از بین بردن لک‌های تیره بسیار مناسب است.

پرایمر چند رنگ

این نوع برای افرادی است که مشکلات پوستی جدی و شدیدی دارند. با این نوع زیر ساز آرایشی می‌توانید نواقص پوست را محو کنید.

بهترین مارک پرایمر صورت

در زیر به بهترین مارک‌های آن اشاره شده است :

 • پرایمر اسمش باکس (Smash Box)
 • پرایمر بنفیت پروفشنال (POREfessional)
 •  وت اند وایلد(wet n wild)
 • پرایمر میبلین بی بی اسکین ( Maybeline Baby Skin)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عمارت زیبایی چَم

درباره ما

توجه به سلیقه مشتری

سالن زیبایی چم، با بیش از 13 سال سابقه فعالیت حرفه ای در زمینه زیبایی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد. یکی از مهمترین فاکتور های مجموعه ما این است که برای تمام توان مالی های متفاوت خدمات ویژه ای ارائه میدهیم. در خصوص کار زیبایی، سلامت موهای شما، بالاترین اولویت را برای ما دارد و ماندگاری کار و کیفیت مجموعه ما، از افتخارات ماست. منتظر حضور پر مهرتان هستیم.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x